top of page

Jak się pozbyć zaskórników?

Nieskazitelna i czysta skóra jest nie lada wyzwaniem, dlatego aby móc cieszyć się pełną blasku, zdrową i pozbawioną niedoskonałości cerą należy w pierwszej kolejności pozbyć się zaskórników. Jak to zrobić i z jakich zabiegów kosmetycznych warto skorzystać? Jak pielęgnować skórę w warunkach domowych, aby zminimalizować powstawanie niedoskonałości? Dziś zdradzę Wam jak skutecznie usunąć nieestetyczne zaskórniki i ograniczyć ich powstawanie w przyszłości.


Czym są zaskórniki?


Zaskórniki czyli tzw. wągry jest to niezapalny wykwit naszej skóry, który najczęściej lokalizuje się na nosie, brodzie, policzkach. Mają ciemny lub biały kolor. Zaskórniki pojawiają się nie tylko w okresie dojrzewania. Mimo, że jest to czas, w którym zmian jest najwięcej to jednak w późniejszym wieku również możemy się mierzyć z tym problemem.


Typy zaskórników – otwarte i zamknięte


Wyróżniamy dwa typy zaskórników:

  • otwarte - charakteryzują się ciemnym zabarwieniem. W wyniku zatrzymania wydzielania łoju w naskórku rozwija się zakażenie i utlenienie masy rogowo- łojowej (dlatego zabarwienie ma kolor czarny). Mogą one tworzyć się poprzez nadkażenie bakteryjne oraz przez nieprawidłową pielęgnację domową.

  • zamknięte - charakteryzują się jasnym zabarwieniem i są wynikiem zatkania ujścia gruczołów i nagromadzenia złuszczenia warstwy rogowej.

Zaskórniki mają bardzo charakterystyczny wygląd i trudno pomylić je z innymi niedoskonałościami skóry, jednak tak jak każdą nieprawidłową zmianę, należy je skonsultować ze swoim kosmetologiem i znaleźć przyczynę ich powstawania. Tylko w ten sposób będziemy w stanie skutecznie pozbyć się zaskórników na długi czas.


Jak powstają zaskórniki?


Zaskórniki nie mają jedynie podłoża hormonalnego. Możemy je “wyprodukować” sami poprzez stosowanie zbyt ciężkich podkładów i pudrów, zbyt tłustych kremów albo poprzez nieodpowiednie oczyszczanie skóry w pielęgnacji porannej i wieczornej. Jakich składników zawartych w kosmetykach unikać, aby zmniejszyć ryzyko zapychania porów skóry i powstawania zaskórników? Przede wszystkim analizując skład kupowanych kosmetyków należy skupić się na wyeliminowaniu takich, w których możemy znaleźć następujące substancje:

  • parafinę

  • olej kokosowy

  • masło kakaowe

  • ekstrakt z alg

  • olej z awokado

  • olej migdałowy

  • lanolinę i pochodne lanoliny

  • glikol propylenowy


Jak usunąć zaskórniki?W redukcji zaskórników najlepsze efekty przynoszą terapie skojarzone. Zabiegi są dopasowywane indywidualnie do problemu z jakim musimy się zmierzyć. Jednak najczęściej w tym przypadku sięgamy po różnego rodzaju peelingi: mechaniczne, chemiczne, enzymatyczne. Rewelacyjnym rozwiązaniem w ostatnim czasie jest zastosowanie oczyszczania wodorowego. Zabieg zdecydowanie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Co ważne, może być bezpiecznie stosowany również w przypadku skór wrażliwych.


Oczyszczanie twarzy z zaskórników – zabieg oczyszczania wodorowego


Zabieg oczyszczania wodorowego polega na wtłaczaniu aktywnego wodoru poprzez duże ciśnienie w głąb skóry. Zalecany jest dla cer zanieczyszczonych, o szarym kolorycie, pozbawionych witalności i rozświetlenia. Efektem tego zabiegu jest oczyszczona skóra, ale również spowalniamy procesy starzenia się skóry poprzez likwidację wolnych rodników. Oczyszczanie wodorowe jest bezbolesne, a efekty są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Jednak do zachowania trwałych efektów zalecamy serię 3-6 sesji co 2 tygodnie. Często zabieg ten łączymy z wybranym przez nas peelingiem chemicznym albo peelingiem kawitacyjnym, by wzmocnić jego efekty, rozjaśnić przebarwienia lub odmłodzić skórę.


Jak radzić sobie z wągrami/zaskórnikami w domu?


Chcąc skutecznie pozbyć się zaskórników należy zadbać o odpowiednią pielęgnację domową. Proszę pamiętajcie, by samemu nie wyciskać sobie wągrów! To na pewno pogorszy stan Waszej skóry i zamiast pozbyć się problemu, spowoduje namnażanie się zmian. Bezpośrednio po zabiegu oczyszczania wodorowego czy innych peelingów stosujcie kremy z filtrem. Podczas zabiegu dochodzi do złuszczania martwego naskórka, musimy zatem zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UVA/ UVB.


Bardzo ważne jest oczyszczanie skóry, o którym wspomniałam wyżej. Poranna jak i wieczorna pielęgnacja jest kluczowa dla utrzymania dobrej kondycji cery, zwłaszcza posiadającej tendencje do powstawania zaskórników. Stosujcie w tym przypadku delikatne pianki lub emulsje myjące, które doskonale usuwają pozostałości sebum czy makijażu. Tonizacja to równie ważny etap pielęgnacji, o którym niestety wiele osób często zapomina! Pozwala on przywrócić skórze właściwe pH i przygotowuje ją do przyjęcia substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Nie zapomnijcie również raz w tygodniu stosować peelingu enzymatycznego, który usunie martwy naskórek. Po peelingu nakładajcie maski zwężające pory, najlepiej takie, które zawierają kaolin w swoim składzie. Kremy jakie powinniście stosować w przypadku skóry z tendencją do zaskórników to te, które mają lekkie składy, nie zapychają oraz nawilżają nasz naskórek. Głównie zalecamy dermokosmetyki dostępne w aptekach.


80% skuteczności utrzymania zdrowego i promiennego stanu skóry to pielęgnacja domowa. Dlatego zachęcam Was do konsultacji z kosmetologiem, aby dowiedzieć się, jak dbać o skórę z zaskórnikami i jakie zabiegi oczyszczające warto stosować.


53 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page