top of page

6 najczęstszych pytań na temat depilacji (epilacji) laserowej

Zabiegi depilacji laserowej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to z bardzo prostych powodów. Trwałe efekty, brak podrażnień po goleniu, wygoda i względy estetyczne - to tylko kilka korzyści, jakie daje nam depilacja laserowa. Jest to zabieg skierowany zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.


Jako kosmetolog codziennie spotykam się z różnymi problemami naszych klientek i klientów, dlatego wiem, że depilacja laserowa to jedna z lepszych inwestycji. Terapia laserem to jedyna tak skuteczna i trwała metoda redukcji zbędnego owłosienia.


Depilacja a epilacja – czym się różnią oba zabiegi?


Epilacja to określenie stosowane znacznie rzadziej niż depilacja, a bywa również używane zamiennie. Tymczasem to dwa zupełnie inne określenia. Epilacja nie jest równoznaczna z depilacją, choć obydwie metody służą do redukcji zbędnego owłosienia.


Jeśli mówimy o trwałym usuwaniu owłosienia, jakim jest zabieg laserowy, powinniśmy nazywać to epilacją, ponieważ depilacja to określenie związane np. usuwaniem włosów depilatorem, maszynką czy woskiem. Jednak potocznie na zabiegi epilacji mówimy depilacja laserowa i jest to znacznie częściej używane określenie dla tego coraz popularniejszego zabiegu.


Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Co warto wiedzieć przed zabiegiem?


Jeśli już zdecydujemy się na wykonanie zabiegu polegającego na usuwaniu zbędnego owłosienia metodą laserową, należy umówić się na konsultację z kosmetologiem - w naszym gabinecie konsultacje są całkowicie bezpłatne. Zależy nam na Państwa bezpieczeństwu, dlatego takie spotkanie z naszym specjalistą jest ważne.


Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy wywiad medyczny, wykluczając całkowicie przeciwwskazania, omawiamy dokładnie na czym polega zabieg depilacji laserowej i jakich efektów możemy się spodziewać. Sprawdzamy kolor i grubość włosa oraz oceniamy fototyp skóry. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań kosmetolog wykonuje próbę laserową by dobrać odpowiednie parametry.


Zabiegi depilacji laserowej są naprawdę bezpieczne i skuteczne jeśli operator ma odpowiednią wiedzę i umiejętności.Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?


Zabieg depilacji laserowej polega na całkowitym zniszczeniu struktury włosa przez wytworzoną przez laser energię cieplną. Melanina, czyli barwnik zawarty we włosie, pochłania światło emitowane przez laser - jest to tzw. fototermoliza selektywna.


Najskuteczniejszym urządzeniem do epilacji laserowej są lasery diodowe posiadające długość fali 805 nm. Dzięki nim działamy selektywnie na pojedynczą strukturę (w tym przypadku na melaninę zawartą we włosach), nie uszkadzając tkanek obocznych. Dzięki temu zabiegi te są naprawdę bezpieczne.


Czy depilacja laserowa jest na zawsze? Co ile należy powtarzać zabieg?


Jeden zabieg depilacji laserowej niestety nie wystarcza na trwałe pozbycie się owłosienia dlatego sesje z użyciem lasera, w zależności od partii ciała, powtarzamy co 6-8 tygodni. W późniejszym czasie, gdy włosy odrastają już znacznie wolniej, przerwy mogą być wydłużone do nawet 12 tygodni. Przerwy między zabiegami wynikają z różnych faz wzrostu włosa. Laser działa tylko na I fazę, czyli fazę anagenu, gdzie łodyga włosa jest “podłączona“ do naczynek odżywiających włos. I tylko wtedy depilacja laserem jest skuteczna.


Często klienci zastanawiają się czy efekty zabiegu depilacji laserowej są na zawsze. Otóż nie. Jednak po wykonaniu sesji z użyciem lasera nigdy nie pojawi się tyle włosów co przed rozpoczęciem kuracji. Nie ukrywajmy, dla naszego organizmu nie jest to normalne, że pozbywamy się z niego owłosienia. Dlatego będzie on próbował “odbudować” to co zostało zniszczone.


Na efekty epilacji ogromny wpływ mają również hormony, zażywane lekarstwa czy choroby. Zatem zaleca się wykonywać zabiegi przypominające. Tutaj nie ma reguły co ile czasu należy się im poddać. Jeśli zauważamy, że z czasem zaczynają pojawiać się włosy na partiach ciała, z których pozbyliśmy się owłosienia, należy taki zabieg wykonać. Nie jest to oczywiście cała seria. Często wystarczą 1-2 sesje. Więc odpowiedź na pytanie kiedy powinniście się do nas zgłosić nie jest jednoznaczna. Czasami będą to zabiegi przypominające co rok, a czasami co kilka lat.


Ile trwa zabieg depilacji laserowej?


Zabiegi depilacji laserowej trwają stosunkowo krótko. Na małe partie ciała, takie jak wąsik czy linia brzucha, potrzebujemy maksymalnie 10 minut. W przypadku pach czy bikini jest to około 20-30 minut, natomiast całe nogi to średnio 45 minut. Myślę, że porównując do innych metod depilacji, zabiegi te są stosunkowo szybkie. Tutaj znaczny wpływ ma relacja między klientem a kosmetologiem. Zabiegi laserowego usuwania owłosienia nie należą do najprzyjemniejszych, ale nie mogę powiedzieć że jest to zabieg bolesny. Jest odczuwalne ciepło, delikatne kłucie jakby ciepłą igłą, jednak jest to znacznie bardziej przyjemny zabieg porównując do depilacji depilatorem czy woskiem. Jeśli klient z nami współpracuje to przebiega on znacznie szybciej. Trzeba również pamiętać, że włosy do zabiegu muszą być zgolone maszynką w samym dniu zabiegu.


Kiedy zobaczymy efekty zabiegu depilacji laserowej?


Jeśli chodzi o efekty zabiegu i to, kiedy je zobaczycie - musicie tutaj poczekać 3-4 tygodnie by zauważyć pierwsze puste miejsca bez włosów. Czemu puste miejsca? Otóż mając już prawie 10 letnie doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów epilacji wiem, że włosy wypadają nieregularnie, tworząc właśnie takie „plamki” bez owłosienia. Nie oznacza to, że zabieg został wykonany niepoprawnie. Po prostu w taki sposób mamy ułożone włosy w różnych fazach. Po ok 6-8 tygodniach zaczynamy dostrzegać, że zaczynają się one pojawiać z powrotem i to właśnie wtedy należy wykonać kolejny zabieg. Skuteczność epilacji laserowej wynosi mniej więcej 98%.

87 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page